Defence personnel have been granted state honours by Her Majesty The Queen in the annual Birthday Honours List.

The Royal Family watch the Flypast from the balcony of Buckingham Palace. Image: Crown Copyright 2022, Sgt Donald C Todd RLC. 

A number of military personnel have been granted state honours for their work in the Armed Forces.

Defence Secretary Ben Wallace said:

A huge congratulations to the Service men and women who have been recognised in The Queen’s Birthday Honours List. The awards highlight the talent, commitment and dedication of our incredible Armed Forces.

Our Service personnel continue to be a great source of pride and inspiration for our country. They are the best of us, and it is fantastic to see so many recognised for their hard work.

Royal Navy Awards

Promotions in and appointments to the military division of the most honourable order of the Bath.

As Companions

  • Rear Admiral Simon Phillip ASQUITH, OBE
  • Rear Admiral Iain Stuart LOWER

Promotions in and appointments to the military division of the most excellent order of the British Empire.

As Commander

  • Commodore Melanie ROBINSON, ADC, Royal Naval Reserve

As Officers

  • Colonel Alistair Scott CARNS, MC
  • Commander Simon James COX
  • Commander Paul Andrew JAMIESON
  • Captain Graham John LOVATT
  • Commodore Andrew Donald ROSE

As Members

  • Warrant Officer 1 Logistician (Catering Services) Jason Anthony BIGNELL
  • Lieutenant Commander Richard BURNS
  • Lieutenant Commander Jonathan Henry Gibbin FLETCHER
  • Commander Michael FORRESTER
  • Lieutenant Commander Nathaniel Charles Shane GEDDES
  • Lieutenant Commander Amy Francesca GILMORE
  • Lieutenant Commander Simon HENDERSON
  • Lieutenant Thomas Robert HORTON
  • Warrant Officer 1 Amanda KNIGHT
  • Lieutenant Commander Steven LOVATT
  • Lieutenant Colonel Jon RIDLEY
  • Lieutenant Commander Nicholas Charles STRATTON
  • Commander Nicola WALLACE

Royal Red Cross

As an Ordinary Associate of the Royal Red Cross, Second Class

  • Lieutenant Frederick Joseph MILLER, Queen Alexandra’s Royal Naval Nursing Service

Queen’s Volunteer Reserves Medal

  • Warrant Officer 1 Andrew WALKER, VR, Royal Naval Reserve

Army Awards

Promotions in and appointments to the military division of the most honourable order of the Bath.

As Knight Commander

  • Lieutenant General Ralph William WOODDISSE, CBE, MC

As Companions

  • Major General Andrew Michael ROE
  • Major General Alexander TAYLOR

Promotions in and appointments to the military division of the most excellent order of the British Empire.

As Commanders

  • Brigadier Nigel Christopher ALLISON
  • Brigadier Jonathan Edward Alexander CHESTNUTT
  • Brigadier Angus George Costeker FAIR, DSO*, OBE
  • Colonel (now Acting Brigadier) Karl Ryan HARRIS
  • Brigadier John Robin Greenwell STEPHENSON, OBE
  • Colonel Nigel Richard Mason TAI

As Officers

  • Lieutenant Colonel Niall Adrian Edward AYE MAUNG, Royal Army Medical Corps
  • Brigadier Matthew Timothy George BAZELEY
  • Colonel Robert Matthew William BURLEY (deceased)
  • Lieutenant Colonel Jonathan Hugh BUXTON, Royal Regiment of Artillery
  • Lieutenant Colonel Rachel Anne EMMERSON, MBE, The Royal Logistic Corps
  • Colonel Paul Geoffrey GILBY
  • Colonel Damian Russel GRIFFIN, TD, VR, Army Reserve
  • Lieutenant Colonel James Andrew HADFIELD, MBE, The Rifles
  • Lieutenant Colonel Nicola Jane MACLEOD, MBE, Royal Army Medical Corps
  • Colonel Sandra Annette NICHOLSON, Army Cadet Force
  • Captain (now Major) Gavin Henderson PATON, The Rifles

As Members

  • Warrant Officer Class 2 Barry APPLETON, VR, The Royal Dragoon Guards, Army Reserve
  • Lieutenant Colonel (now Acting Colonel) Sally Yvonne ARTHURTON, Royal Corps of Signals
  • Second Lieutenant (now Lieutenant) Joshua Jamal BELL, Intelligence Corps, Army Reserve
  • Lieutenant Colonel (now Colonel) Darren Michael BISHOP, VR, Royal Regiment of Artillery, Army Reserve
  • Major Thomas Henry BLAIR, The Ranger Regiment
  • Captain Harpreet Kaur CHANDI, Royal Army Medical Corps
  • Warrant Officer Class 1 James Ashley COOPER, Corps of Royal Electrical and Mechanical Engineers
  • Major Daniel Peter CORNWELL, The Royal Logistic Corps
  • Corporal (now Sergeant) Ross William DANIELS, Corps of Royal Electrical and Mechanical Engineers
  • Corporal Aristotle Kwaasi DJIN, Corps of Royal Engineers
  • Captain Lorraine Anne DOTCHIN, VR, Corps of Royal Engineers, Army Reserve
  • Major Simon Aubrey FARMER, Corps of Royal Engineers
  • Lieutenant Colonel Nigel Simon FRANCIS, Intelligence Corps
  • Lieutenant Colonel Maximillian John Cameron GARRETY, VR, The Royal Wessex Yeomanry, Army Reserve
  • Lieutenant Colonel Matthew GOODCHILD, The Parachute Regiment
  • Captain Robert David GOODMAN, Royal Regiment of Artillery
  • Captain Kevin Edward HALEY, Royal Army Physical Training Corps
  • Corporal Christopher Charles HAMMOND, Army Air Corps
  • Major Joshua Mark HEAD, Royal Regiment of Artillery
  • Captain Daniel James HERBERT, Corps of Royal Electrical and Mechanical Engineers
  • Captain Philip Michael HIGH, The Royal Logistic Corps
  • Warrant Officer Class 1 Jamie Robert HUTCH, The Royal Logistic Corps
  • Major Matthew Stephen JOHNS, Royal Corps of Signals, Army Reserve
  • Major Matthew James KEOGH, Corps of Royal Electrical and Mechanical Engineers
  • Major (now Lieutenant Colonel) Edward Alexander Rhodes LYONS, The Yorkshire Regiment
  • Warrant Officer Class 1 James MACRAE, Royal Corps of Signals
  • Major (now Lieutenant Colonel) Matthew Royston MALLETT, Royal Corps of Signals
  • Acting Major (now Major) Jack Andrew MILLAR, The Royal Gurkha Rifles
  • Staff Sergeant (now Warrant Officer Class 2) Richard David MOODY, Royal Army Physical Training Corps
  • Lieutenant Liam Gregory MORRISSEY, General Service Corps, Army Reserve
  • Captain Imogen Louise MOULD, Intelligence Corps, Army Reserve
  • Lieutenant Colonel Karl Douglas PARFITT, Corps of Royal Engineers, Army Reserve
  • Warrant Officer Class 2 Anthony John PARKER, Adjutant General’s Corps (Staff and Personnel Support Branch)
  • Major Frederick John PITTO, The Royal Gibraltar Regiment
  • Warrant Officer Class 2 Christopher RENSHAW, Royal Corps of Signals, Army Reserve
  • Warrant Officer Class 1 Alan John ROBERTSON, VR, Adjutant General’s Corps (Royal Military Police), Army Reserve
  • Major Nicholas Brian ROGERSON, The Parachute Regiment
  • Major Gordon Macdonald ROWAN, The Royal Regiment of Scotland
  • Major James Allan SPELLING, Royal Regiment of Artillery
  • Major (now Lieutenant Colonel) Michael John STEWART, Corps of Royal Engineers
  • Major Nathan Giles TYLER, Royal Regiment of Artillery
  • Major (now Lieutenant Colonel) Elaine Susan WALKER, Royal Army Medical Corps
  • Sergeant (now Staff Sergeant) Felicia Marcellas WATKINSON, Adjutant General’s Corps (Staff and Personnel Support Branch)
  • Major Christine Jean WOODS, Corps of Royal Electrical and Mechanical Engineers

Royal Red Cross

As an Ordinary Associate of the Royal Red Cross, First Class

  • Lieutenant Colonel Lynn Strachan ADAM, ARRC, Queen Alexandra’s Royal Army Nursing Corps, Army Reserve
  • Lieutenant Colonel Margaret Rose Kathleen DURRANT, TD VR, Queen Alexandra’s Royal Army Nursing Corps, Army Reserve

Queen’s Volunteer Reserves Medal

  • Lieutenant Colonel Kathleen Ann HIGGINS, VR, Queen Alexandra’s Royal Army Nursing Corps, Army Reserve
  • Lieutenant Colonel Simon Charles HUNT, VR, Royal Corps of Signals, Army Reserve
  • Major Lee Paul PATCHELL, VR, Royal Regiment of Artillery, Army Reserve
  • Warrant Officer Class 2 Paul STEVENS, VR, The Parachute Regiment, Army Reserve

Royal Air Force Awards

Promotions in and appointments to the military division of the most honourable order of the Bath.

As Knight Commander

  • Air Marshal Richard John KNIGHTON, CB

As Companions

  • Air Vice-Marshal (The Venerable) John Raymond ELLIS, QHC
  • Air Vice-Marshal Lincoln Scott TAYLOR, OBE
  • Air Vice-Marshal Garry TUNNICLIFFE, CVO

Promotions in and appointments to the military division of the most excellent order of the British Empire.

As Commanders

  • Air Vice-Marshal Suraya Antonia MARSHALL
  • Air Commodore David Cyril MCLOUGHLIN, OBE
  • Air Commodore Patrick Keiran O’DONNELL, OBE

As Officers

  • Group Captain Mark Robert BAKER
  • Group Captain John Desmond CURNOW
  • Wing Commander Manjeet Singh GHATAORA
  • Group Captain James Jonathan HANSON
  • Wing Commander James Patrick LENNIE, MBE

As Members

  • Acting Flight Sergeant Christopher Francis BELL
  • Squadron Leader Adele EBBS-BROWN
  • Wing Commander Paul Charles COX
  • Flight Lieutenant Owen DAVIES
  • Squadron Leader William Richmond GIBSON
  • Sergeant David Andrew GITTINS
  • Flight Sergeant Adele GOOD
  • Warrant Officer Brian HAGAN
  • Squadron Leader Carl Matthew HAMILTON-REED
  • Acting Corporal Lucy Jane HOUSEGO
  • Squadron Leader Matthew Martin LEE
  • Warrant Officer Charles MCKNIGHT
  • Wing Commander James ROYCROFT
  • Warrant Officer Robert Andrew WILLIAMS

Royal Red Cross

As an Ordinary Member of the Royal Red Cross, First Class

  • Group Captain Diane Wendy LAMB
  • Wing Commander Nina Louise ROSE

As an Ordinary Associate of the Royal Red Cross, Second Class

  • Wing Commander Eleanor Catherine HEREFORD

Queen’s Volunteer Reserves Medal

  • Squadron Leader Michael James CAIRNS
  • Wing Commander Howard Stanley LEADER

Baltic Publications Limited

Contact Us

Editor: Mal Robinson t: 0191 442 0198
e: MRobinson@balticpublications.co.uk
Hypoint, Saltmeadows Road, Gateshead, Tyne & Wear. NE8 3AH

Get in touch

15 + 12 =

© 2022 Baltic Publications.